بازرگانی چوب و روکش بحرینی

فهرست

چوب طبیعی

چوب بلوط

چوب بلوط یکی از قدیمیترین گونه های درختی است که بیش از 2000 سال قدمت دارد و هموراه در طول تاریخ یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است. نام علمی این چوب QUERCUS است اما نام متداول تجاری آن OAK می باشد.

چوب بلوط با توجه به منطقه جغرافیایی رشد آن، دارای گونه های متنوعی است و هرگونه چوب بلوط دارای مشخصات ظاهری متفاوتی است که برخی از انواع آن به شرح زیر است :

چوب بلوط آمریکایی

نام دیگر این گونه بلوط قرمز است که در آمریکای مرکزی، جنوب قاره آمریکا و همچنین در مناطقی از کانادا رشد میکند. گونه بلوط آمریکایی از نظر ظاهری دارای رگه های مواج است و رنگ آن از صورتی تا قهوه ای میباشد.

چوب بلوط ترک

به طور کلی درخت بلوط از گونه های درختی بومی جنگل های ترکیه نیست اما به دلیل تقاضای بازار برای چوب بلوط و تجارت پرسود آن، این درخت به صورت صنعتی و مهندسی شده در کشور ترکیه کشت میشود و از کیفیت و ظاهر خوبی برخوردار است.

چوب بلوط سیاه

این گونه از چوب بلوط بیشتر در قسمت های شرقی آمریکا رشد میکند. از آنجا که این گونه بلوط برای رشد به نور فراوان نیاز دارد لذا بیشتر در مناطق باز و یا در زمین های شیب دار می روید. بلوط سیاه با توجه به شرایط آب و هوایی میتواند بین 25 تا 45 متر رشد کند.

چوب بلوط سفید

این گونه از چوی بلوط بیشتر در آمریکای شمال شرقی و مرکزی می روید. از نظر ظاهری رنگ آن معمولا خاکستری روشن است.

البته باید توجه داشت طبق تحقیقات انجام شده بیش از 60 نوع درخت بلوط در طبیعت شناخته شده است که هر کدام از آنها متناسب با شرایط آب و هوایی و منطقه جغرافیایی رشد دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به هم هستند.

کاربردهای چوب بلوط

چوب بلوط دارای بافت درشتی است و چون از استحکام بالایی برخوردار است لذا در برابر ساییدگی مقاومت زیادی دارد و به همین دلیل در سازه هایی همچون کفپوش، پارکت، مبلمان، درب سازی و دکوراسیون داخلی استفاده میشود.

چوب لیمبا

چوب لیمبا با نام های دیگری همچون KORINA و AFARA شناخته میشود. این گونه درختی معمولا در شرق آفریقا رشد میکند. گونه بالغ این درخت بین 20 تا 30 متر ارتفاع و بین 1.5 تا 2.2 متر قطر دارد.

از نظر ظاهری رنگ این چوب از زرد روشن تا قهوه ای طلایی متغیر است. همچنین رگه هایی به رنگ خاکستری تا سیاه رنگ در بافت این چوب دیده میشود. هرچه رگه های داخل بافت چوب لیمبا تیره تر باشد به آن چوب لیمبای سیاه (BLACK LIMBA) گفته می شود و هرچه رگه های روشن تری در آن دیده شود به آن لیمبای سفید (WHITE LIMBA) گفته میشود. کار با این چوب از نظر ابزار خوری بسیار راحت و آسان است و برای مواردی چون روکش سازی، استفاده در مبلمان و یا ساخت ادوات موسقی از آن استفاده میشود.

چوب توسکا (ALDER WOOD)

چوب توسکا از خانواده درختان ALNUS بوده و جزو درختان پهن برگ به حساب می آید. از آنجا که این درخت عاشق رطوبت و آب زیاد است لذا در اکثر مناطق مرطوب رشد میکند. در مناطق شمالی ایران و همچنین شرق اروپا این گونه درختی بسیار یافت میشود. گونه بالغ این درخت 50 ساله است و حداکثر تا 100 سال عمر دارد. طول درخت توسکا بین 20 تا 25 متر و قطر آن بین 30 تا 60 سانتی متر است.

چوب توسکا از نظر ظاهری شباهت زیادی با چوب راش دارد. گونه اروپایی توسکا رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد و با افزایش سن درخت رنگ آن تیره و قرمز تر میشود.

چوب توسکا بافت نرمی دارد و به راحتی برشکاری و ابزار میخورد. نکته قابل توجه چوب این است که در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم است، همین ویژگی سبب شده است تا برای مواردی همچون قایق سازی، تخته ضد آب چند لایی و یا ساخت پایه های اسکله استفاده شود.

چوب راش (BEECH)

چوب راش از خانواده درختان FAGUS میباشد و جزو  درختان پهن برگ است. از نظر رشد این درخت معمولا بین 30 تا 40 متر رشد داشته و قطر آن بین 1 تا 1.5 متر است. درخت راش دارای گونه های متنوعی است و تا به امروز بیش از 650 گونه از آن ثبت شده است. با توجه به اینکه این درخت در مناطق کم آفتاب میتواند رشد کند لذا در برابر سرما مقاومت خوبی دارد.

در بازار ایران گونه های راش ایرانی، راش آلمانی، راش آمریکایی، راش ترکیه، راش رومانی و راش گرجستان (منطقه قفقاز) موجود میباشد و یکی از پر مصرف ترین گونه های چوبی در ایران است.

از نظر ظاهری چوب راش بافت ریزی دارد و الوار های آن دارای موج های بسیار زیبایی است. رنگ این چوب کرم روشن است اما بعد از بخار پز شدن جهت خشک شدن، رنگ آن کرم مایل به قرمز میشود.

این چوب تقریبا نیمه سنگین است لذا قابلیت ابزار خوری و رنگ پذیری بالایی دارد. چوب راش با توجه به ویژگی ها و فراوانی و قیمت مناسب آن، یکی از بهترین انته=خاب های تولید کنندگان ایرانی است. چوب راش در صنایع درب سازی، مبلمان، دکوراسیون داخلی و روکش چوب بسیار پرکاربرد است.

چوب روسی (PITCH PINE)

چوب روسی یا چوب درخت کاج یکی از معروف ترین و پر استفاده ترین گونه های چوبی در صنعت چوب ایران است. این درخت نام هایی همچون PITCH PINE و یا PIRUS SIBRICA دارد. گونه بالغ این درخت بین 20 تا 35 متر رشد میکند و قطر آن حداکثر به 1 متر میرسد. درخت کاج با آب و هوای سرد سازگاری بیشتری دارد لذا درختان کاجی که در نواحی سردسیر رشد میکنند چوب مرغوب تری نسبت به مناطق گرمسیری دارند.

گونه ها مختلف درخت کاج با نام نراد، کاج، ساسنا و یولکا در بازار ایران موجود هستند که همگی آنها با نام مصطلح “چوب روسی” به فروش میرسند.

این چوب دارای بافت نرم و سبکی است و رنگ سفید مایل به زرد دارد. گونه ساسنا دارای گره های بیشتری نسبت گونه یولکا است و به قول نجارن قدیمی این چوب زور (قدرت) بیشتری دارد و در هنگام برشکاری ممکن است چوب بپیچد. در چوب روسی (چوب کاج) هرچه گره های چوب بزرگ تر و بیشتر باشد چوب کیفیت پایین تری دارد. گونه نراد علاوه بر وزن بسیار پایینی که دارد در برابر موریانه و حشرات مخرب چوب بسیار مقاوم است و لذا بهترین گزینه برای ساخت آلاچیق و یا سیرک های سقفی است. کار با چوب روسی بسیار راحت است و با توجه به قیمت پایین آن در بازار در صنایع مختلفی همچون درب و پنجره سازی، مبلمان، روکش چوب، تخته چند لایی و دکوراسیون داخلی استفاده میشود.

چوب ساپلی (SAPELE WOOD)

چوب ساپلی یکی از گونه های درختی است که بیشتر در مناطق حاره ای و گرمسیری قاره آفریقا رشد میکند. درخت ساپلی بین 30 تا 45 متر رشد میکند و قطر آن بین 1 تا 1.5 میرسد

از نظر ظاهری مغز این چوب از رنگ طلائی یا قهوه ای مایل به قرمز متغیر است و هر چه سن درخت بالاتر می باشد رنگ چوب آن تیره تر است. این چوب شباهت بسیار زیادی با چوب ماهون دارد و گاهی اوقات به جای آن استفاده میشود.

چوب ساپلی مقاومت بسیار خوبی در برابر حشرات دارد. از چوب ساپلی برای مواردی همچون روکش چوب، کابینت سازی، قایق سازی، منبت کاری، قطعات تزئینی داخل اتوموبیل و ساخت ادوات موسقی استفاده میگردد.

چوب گردو

چوب گردو با نام WALNUT WOOD یا JUGLANS REGIA شناخته میشود. درخت گردو بین 24 تا 37 متر رشد میکند قطر آن بین 1.5 تا 2 متر است.

از نظر ظاهری چوب گردو از رنگ قهوه ای روشن مایل به صورتی تا قهوه ای تیره شکلاتی متغیر است هرچه سن و سال درخت گردو بالاتر باشد رنگ آن تیره تر است همچنین تخته گردو دارای موج های بسیار زیبایی است که ظاهر چوب گردو را از دیگر چوب ها متمایز میکند.

درخت گردو از گونه های بومی طبیعت ایران است و رنگ چوب آن نسبت به گونه های دیگر کمی روشن تر است. در حال حاضر گونه های ایرانی، آمریکایی، اروپایی و آفریقایی در بازار ایران موجود است.

چوب گردو چوب سختی است بنابراین ابزار کاری آن بسیار دشوار است و استهلاک دستگاه را به همراه دارد اما از آنجا که چوب بسیار با ارزش و خوش نقشی است در ساخت بسیاری از سازه های گرانقیمت چوبی استفاده میشود. از چوب گردو در مواردی همچون روکش، تولید مبلمان لاکچری، کابینت سازی، منبت کاری، معرق، ادوات موسقی و … استفاده میشود.

ترموود

چوب ماده ای طبیعی است که به خاطر ویژگی های خود، روز به روز بیشتر مورد توجه قرار گرفته و سعی میشود تا در صنعت ساختمان استفاده بیشتری از آن گردد. لذا تبدیل آن به فرآورده هایی با خاصیت های بیشتر میتواند چوب را کاربردی تر کند.

در سال های دور برای اینکه چوب بتواند مقاومت بیشتری نسبت به شرایط محیطی همچون شرایط آب و هوایی و یا حشرات داشته باشد آن را با مواد دیگری همچون مواد شیمیایی و یا انواع روغن ها آغشته میکردند اما این روش کافی نبود و اثرات زیست محیطی نامطلوبی داشت. راهکار جایگزین حرارت دادن چوب است که بر اساس تجربه سالهای بسیار دور بشر است. انسان های اولیه یافته بودند که سوزاندن سطح چوب و تشکیل لایه کربنی بر سطح آن باعث میشود تا چوب نسبت به شرایط آب و هوایی مقاوم تر شود.

امروزه مهندسان به این نتیجه رسیده اند که با حرارت دادن چوب به صورت غیر مستقیم و رساندن دمای آن تا آستانه سوختن باعث میشود تا بافت سلولی داخل چوب تغییر کند و این روش بر روی مقاومت چوب تاثیر بسیار زیادی میگذارد. به محصولی که از این روش به دست می آید، چوب ترمو یا ترموود گفته میشود.

ترموود کاربردهای بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی و خارجی دارد :

  • نمای ساختمان ساخته شده از ترموود
  • به عنوان کفپوش چوبی در فضاهای خارجی و داخلی
  • استفاده در دکوراسیون داخلی
  • تولید مبلمان پارکی و فضای باغی
  • سایه بان و آلاچیق
  • استفاده در روف گاردن ها
  • درب و پنجره و تیرچه های حمل بار سقف
  • سونا واستخر
  • کفی پله
  • فلاور باکس و دکوراسیون باغی