بازرگانی چوب و روکش بحرینی

فهرست

روکش چوب

روکش چوب

استفاده حداقل از منابع اولیه چوب و همچنین کاهش هزینه های تولید محصولات از اولویت های اول مدیریت صنایع چوب است برای همین هر روز سعی میشود تا مواد اولیه جدیدتری به بازار عرضه گردد تا رسیدن به این اهداف را آسان تر کند.

در سازه ها و محصولات چوبی ظاهر کار از اهمیت بالایی برخوردار است و هرچه طبیعت چوب بیشتر در کار دیده شود ارزش و قیمت محصولات بیشتر است. اما دو مشکل اساسی وجود دارد اول اینکه منابع چوبی محدود است و نمیتوان برای تمام محصولات از خود چوب استفاده کرد و دوم اینکه ساخت محصولات بصورت تمام چوب طبیعی هزینه های زیادی را ایجاد میکند و قیمت نهایی محصول را افزایش میدهد.

روکش طبیعی چوب محصولی است که از تبدیل چوب به لایه های نازک بدست می آید. این لایه های نازک که کمتر از 1 میلیمتر ضخامت دارند همان نقش و رنگ چوب طبیعی را دارند و میتوانند بر روی سطوح چوبی پرس شده و جلوه چوب طبیعی را ایجاد کنند. روکش های طبیعی چوب را معمولا بر روی پانل های MDF پرس میکنند و از آن در ساخت انواع محصولات چوبی و دکوراسیون داخلی استفاده میکنند.

روکش آلپی

روکش های آلپی به روکش های “مهندسی شده” یا “فرآوری شده” معروفند. این روکش ها از جنس چوب طبیعی هستند و همان بافت و متریال را دارند اما از نظر ظاهر شباهتی به روکش چوب های طبیعی ندارند. در روکش های طبیعی همان بینظمی و ساختار و شکل ذاتی چوب را میبینیم اما در روکش های آلپی نوعی نقش و نگار و نظم از پیش تعریف شده وجود دارد که این به خاطر عملیات مهندسی است که بر روی تنه های درخت انجام میشود. برای تولید این محصول ابتدا تمام تنه های درخت پوست کنی شده و در اندازه هایی مشخص به الوار تبدیل میشوند. در مرحله بعد و با توجه به طرح از پیش طراحی شده تمامی الوار ها در روغن های رنگی مخصوص غوطه ور میشوند به طوری که ماده رنگی به عمق آوند های چوب نفوذ میکند و کل الوار را در بر میگیرد. بعد از خشک شدن الوار رنگ شده تمامی این الوارها متناسب با طرح چسب زنی شده و درکنار همدیگر تحت پرس شدید و حرارت مشخص قرار میگیرند. این کار باعث میشود تا الوارها به نوعی با همدیگر جوش خورده و یک تکه شوند. در مرحله انتهایی، حجم های ساخته شده در ضخامت های کمتر از 1 میلیمتر و در زوایای مختلف برش خورده و روکش گیری انجام میشود.

برند آلپی یکی از معروفترین برند های ایتالیایی است که در این زمینه فعالیت دارد البته کشورهایی همچون چین و ترکیه و یا برخی از کشورهای دیگر اروپایی در این زمینه فعالیت دارند.